Menu Zamknij

Co to jest temperatura barwowa światła?

Czy światło może być ciepłe albo zimne i jednocześnie nie mieć nic wspólnego z ogrzewaniem? Okazuje się, że tak. Pojęcie temperatura barwowa określa jak „ciepłe” jest światło danej żarówki czy lampy. Mając tę wiedzę możesz dobrać idealne światło do łazienki, pokoju czy kuchni.

To, że każda lampa, żarówka czy świetlówka ma swoją barwę wiemy od dawna. Doskonale zdają sobie z tego sprawę fotografowie, operatorzy i mistrzowie oświetlenia na planach filmowych.  Przeciętny człowiek może nie zwracać uwagi na barwę światła, ale okazuje się, że jest to istotny czynnik wpływający na komfort przebywania w poszczególnych pomieszczeniach. Z tego tekstu dowiesz się między innymi jaką temperaturę barwową mają poszczególne źródła światła, w jakich jednostkach się ją mierzy i jak ją dobrać do poszczególnych pomieszczeń.

Wiedza na temat barwy światła może przydać się w przyszłości, szczególnie przy remoncie domu lub mieszkania. Na początek warto przyswoić sobie podstawową wiedzę na ten temat:

  • Temperatura barwowa światła jest mierzona w Kelwinach (K)
  • Światło ciepłe ma temperaturę barwową poniżej 3300 K
  • Światło zimne – powyżej 5000 K
  • Barwa światła jaką zastosujesz w pomieszczeniu zależy od jego przeznaczenia. Np. w pokojach przeznaczonych do pracy stosuje się barwę powyżej 5000 K, czyli zimną

Jaką temperaturę barwową mają poszczególne źródła światła?

Barwa światła jest różna w zależności od tego co jest jego źródłem. Światło, które widzimy na co dzień również ma różną barwę, choć jego źródłem zawsze jest Słońce. Zależy ona od wielu czynników, m.in. pogody, zachmurzenia czy pory dnia. Wschody i zachody Słońca mają ciepłą temperaturę barwową – w przedziale 3000 – 4200 K. W bezchmurny dzień jest to 5000 – 6500 K, natomiast popołudniami 5500 – 7000 K.

A co ze sztucznymi źródłami światła? Jaką mają temperaturę?

  • Płomień świeczki – 1500 K
  • Żarówka tradycyjna – 2600 – 2700 K
  • Żarówka halogenowa – 2700 – 2800 K
  • Lampy OLEM light – 3000 – 6000 K

Jak widać, większość sztucznych źródeł światła ma wąski zakres barw. W tym zestawianiu warto więc zwrócić uwagę na lampy OLEM, które mają większy wachlarz możliwości wyboru barwy światła. Ma to spore znaczenie, ponieważ dzięki temu każde pomieszczenie w domu można zaaranżować w dogodny dla siebie sposób. Jeśli chcesz, żeby salon był miejscem przytulnym i ciepłym, to światło w nim powinno mieć temperaturę poniżej 3300 K. Jeśli ma być miejscem sprawiającym wrażenie pełnego energii, to temperatura powinna wynosić powyżej 5000 K. Wybór barwy światła ma jednak większe znaczenie i trzeba się nad nim dobrze zastanowić. W przeciwnym wypadku, z niewiadomych przyczyn, będziesz się czuł nieswojo w swojej sypialni, a w domowym biurze będziesz apatyczny zamiast pełen energii do pracy.

Jakie znaczenie ma barwa światła?

Decyzja o zastosowaniu barwy światła do konkretnego pomieszczenia jest również ogromnie istotna. Obecnie dużo osób pracuje zdalnie i urządza biuro w domu. Światło w miejscu pracy ma większe znaczenie niż może się to z pozoru wydawać. W przestrzeniach biurowych na całym świecie stosuje się światło o temperaturze powyżej 5000 K (czyli zimna) nie bez przyczyny. Jest to barwa, która kojarzy się z energią. W domowym miejscu pracy warto więc zastosować zimne światło zamiast ciepłego i relaksującego.

Kiedy stosować ciepłą barwę światła? We wszystkich miejscach, w których chcemy poczuć się zrelaksowani, czyli w salonach, kuchniach czy sypialniach – także dziecięcych.

A co z pozostałymi przestrzeniami jak przedpokoje i korytarze? W takich miejscach najlepiej sprawdzi się światło o  temperaturze między 3500, a 5000 K, czyli neutralne.

Podsumowanie

Temperatura barwowa światła jest ważna, ponieważ wpływa na nasz nastrój bardziej niż by się mogło wydawać. Światło może uspokajać, ale może też drażnić i wyzwalać nerwowy nastrój. Trzeba zwracać uwagę jakie światło stosować do konkretnego pomieszczenia. Inną temperaturę należy zastosować w kuchni i salonie, a inną w garderobie czy gabinecie.

To zróżnicowanie temperatur może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości jest prościej niż się wydaje. Na stronie sklepu OLEM Light są dostępne modele lamp z żarówkami ledowymi w trzech temperaturach: 3000, 4000 i 6000 K. Dzięki takiej rozpiętości można w dogodny sposób zaaranżować praktycznie każde pomieszczenie.